środa, 21 marca 2018

Kiszona kapusta pekińska z zaskakującymi dodatkami




Nie, nie będzie to kimchi, ale dodatek imbiru nada jej lekko pikantny smak z nutką orientu. Każdy wie że kiszonki to samo zdrowie. To najlepszy probiotyk dla naszych jelit. To doskonałe źródło kwasu mlekowego, regulującego florę bakteryjną w naszych jelitach. A dobra flora to nasza odporność.
Kapustę kiszoną, ogórki czy nawet zakwas buraczany zna każdy. Najsmaczniejsze są własnoręcznie ukiszone, ale i one potrafią się znudzić jedzone za często. Monotonia w kuchni nie jest dobra :)

Kiszona kapusta pekińska z pomarańczą i innymi dodatkami

Zainspirowana pewną grupą na Facebooku postanowiłam ukisić własną wersję pekinki. Nie trzeba długo czekać, po 2-3 dniach, zależnie od temperatury jest dobra do jedzenia. Pyszna zarówno podjadana prosto ze słoja jak i jako surówka. 

Składniki:

1 główka poszatkowanej pekinki
1 papryka pokrojona w paseczki
3 pomarańcze obrane i pozbawione białej błonki, pokrojone w ćwierćplasterki
1 gruszka pokrojona w plasterki
2 pęczki rzodkiewki pokrojone w ćwiartki (może być i biała rzodkiew)
pół pęczka koperku posiekanego

Dodatkowo:

1 Łyżka soli, 
1 łyżka płatków papryki słodkiej
0,5 łyżeczki płatków papryki ostrej 
2-3 cm korzenia imbiru, startego lub drobno posiekanego


Warzywa i owoce wymieszaj w dużej misce, dodaj przyprawy i trochę powygniataj, aż poczujesz że kapusta puszcza sok. Przykryj i odstaw na 2 godziny. Po tym czasie zapakuj do słoika, zalej sokiem, który puściły warzywa i owoce, zakręć i odstaw w ciepłe miejsce. Dobrze było by docisnąć kapustę jakimś słoikiem czy talerzykiem, żeby nie wypływała na górę. Codziennie trzeba odgazować, przemieszać lekko i przykryć sokiem, żeby się nie zepsuło. Sprawdzaj też smak. Jak jest już tak kwaśna jak chcesz, przerwij proces kiszenia wkładając do lodówki, jeśli nie, zostaw jeszcze na jeden dzień.


Surówka z kiszonej pekinki

Miseczka ukiszonej kapusty,
pół czerwonej cebuli pokrojonej w półplasterki lub kostkę
pół jabłka startego na dużych oczkach
jedna marchewka starta jak jabłko
garść pestek granatu  

Wszystko wymieszać, polać łyżką lub dwoma dobrego oleju zimno-tłoczonego, dla odrobiny słodyczy można dodać syrop klonowy lub trochę cukru. Wymieszać i gotowe.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz